Müşteri İlişkileri Yönetimi

Günümüzde tüm işletmelerin istediği ürün ve hizmetlerini sadece potansiyel müşterileri ile buluşturmak değil, aynı zamanda müşterilerinin onlara bağlı, tutkulu birer savunucuları da olmalarını sağlamak. Ben işimi en iyi şekilde yaparım gerisi gelir dediğimiz dönemler artık geride kaldı. Yeni çağda üründen de ziyade müşterilerinizin hisleri, o ürünle kurduğu bağlar, firmanız ile kurduğu iletişim ve müşteri deneyiminizin başarısı ön plana çıkmış durumunda. Müşterinizin işletmeniz ve ürününüzle olan ilişkisini anlamanın en değerli yollarından biri onlara doğru kanallardan, doğru şekilde ulaşmaktır. İyi bir müşteri ilişkileri yönetiminin sırrı bu işe odaklı bir ekiptir. İhtiyacınız olan bilgi ve hizmete ulaşmanın en profesyonel yolu ise müşteri ilişkileri yönetimi yapmayı bilen profesyonel bir çağrı merkezi hizmeti almaktır.

Klasik yaklaşım müşteri ilişkileri yönetimini teknoloji, süreç ve insan ile tanımlasa da bu fonksiyonların birarada uyum içinde çalışmasını sağlayacak operasyon becerisi ihmal edilmemelidir. Müşteri ilişkileri yönetimi, potansiyel ve aktif müşterileriniz ile iletişime hazır hale gelerek bu fonksiyonun sürekliliğini sağlayacak ekosistemi kurmayı gerektirir.

Gelişen teknoloji, müşterilerinizin markanıza farklı kanallardan hızlı ve kolay erişim isteğini tetikler. Farklı kanallardan gelen taleplerin tek merkezde ele alınarak karşılanması müşterilerinizin tekilleştirilmesinin önünü açar. Verilerin işlenerek kullanılabilir bilgiye dönüştürülmesiyle stratejilerinize yön veren bir kaynak yaratılır.